Portret


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Piotr Glegoła

Piotr Glegoła urodził się w Warszawie, tutaj skończył Wydział Architektury PW i tutaj głównie projektuje od prawie trzech dekad. Jest warszawiakiem od dziewięciu pokoleń. Pochodzi z rodziny o bogatych i barwnych korzeniach artystycznych gdyż jego przodkowie działali już od początku XIX wieku m.in. jako warszawscy mistrzowie w zakresie dekorowania wnętrz i tapicerstwa, jubilerstwa, brązownictwa, malarstwa ale też jako aktorzy teatrów ogródkowych i śpiewacy operowi.

Po ukończeniu studiów (1988 r.) pracował w kilku warszawskich i paryskich pracowniach. W 1991 roku odbył w Paryżu staż ufundowany przez Ministère de l'équipement, du logement, des transports et de la mer.

Po powrocie do Warszawy uzyskał uprawnienia (1993 r.) do projektowania bez ograniczeń w zakresie architektury i rozpoczął w tym samym czasie własną działalność projektową, którą prowadzi samodzielnie lub w formie spółki do dzisiaj. Projektuje głównie w Warszawie, ale też wykonywał projekty we Francji, Rosji, Afganistanie czy ostatnio w Południowym Sudanie.

Przez czas aktywności zawodowej, oprócz około dwustu projektów budynków i wnętrz wykonywał również ekspertyzy, oceny techniczne oraz wszelkie inne prace poprzedzające inwestycje budowlane. Korzystając ze zdobytego doświadczenia podejmuje się też prowadzenia inwestycji jako kierownik budowy lub inspektor nadzoru inwestorskiego. Jest również autorem kilkudziesięciu artykułów i felietonów ( o historii architektów i środowisku- na poważnie ale też na wesoło), które ukazywały się przez ostatnie dwadzieścia lat w pismach "Rzeczpospolita", Architektura", "Zawód :Architekt" i "ArchiTank2".

Od marca 2012 do stycznia 2019 współtworzył pismo Izby Architektów ( Zawód:Architekt) jako członek Komisji Wydawniczej przy Krajowej Radzie IARP. W roku 2014 roku został wybrany do Rady IV kadencji (2014-2018) i następnie V kadencji (2018-2022) Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej ( MaOIARP), gdzie zasiada w prezydium.

Pracownia Piotra Glegoły kooperuje obecnie z pracownią Art-System   http://www.artsystem-architekci.pl/ , dzieląc lokal i wspólnie realizując zadania projektowe.